درباره نشریه

درباره پژوهشنامه خراسان بزرگ

 معرفی نشریه

فصلنامه علمی «پژوهشنامه خراسان بزرگ» وابسته به دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) است و با حمایت علمی مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی این دانشگاه منتشر می شود. این نشریه با بیش از 10 سال سابقه نشر، تنها مجله معتبر علمی در ایران با تمرکز بر مطالعات و پژوهش‌های حوزه تمدنی خراسان بزرگ محسوب می‌شود که در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) نمایه شده و نیز موفق به احراز درجه علمی (ب) از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. این فصلنامه با رویکردی بین‌المللی و با محوریت زبان فارسی بر حوزه‌های تمدنی خراسان بزرگ به‌ویژه پژوهشها در خصوص «جغرافیای سیاسی، تحولات مرزها و مباحث ژئوپلتیک گذشته، حال و آینده در گستره قلمرو خراسان بزرگ»؛ «مباحث مرتبط با تاریخ، تمدن و فرهنگ محدوده خراسان بزرگ»،  «تحقیقات هنر و معماری محدوده تاریخی خراسان بزرگ با تأکید بر هنر و معماری اسلامی خراسان بزرگ»، «مطالعات شهرشناسی و شهرسازی خراسان بزرگ در ادوار تاریخی گذشته، معاصر و آینده در این قلمرو تاریخی» تمرکز یافته است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 سیاستهای نشریه

1- سیاست های مالی

الف) هزینه های پردازش و انتشار مقالات
 نویسندگان ایرانی در هنگام بارگذاری مقالات خود برای بررسی، نسبت به پرداخت 500.000 ریال جهت پردازش اولیه و مبلغ 3.000.000 ریال (سیصد هزارتومان) جهت داوری و آماده سازی برای انتشار مقالات به شماره حساب 0207324057006 نزد بانک ملی ایران به نام دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) (شماره کارت 6037997599361814) با شناسه واریز 191066 اقدام نمایند. مابقی هزینه ها از طرف دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) پشتیبانی مالی می شود.

شایان ذکر است که با مصوبه شورای پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، کلیه هزینه های پردازش و انتشار مقالاتی که وابستگی سازمانی (افیلیشن) نویسنده مسئول خارج از ایران باشد؛ رایگان است.

ب) اشتراک نشریه
نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) به صورت یک مجله الکترونیکی با دسترسی آزاد منتشر می شود، بنابراین هیچ گونه وجهی جهت اشتراک نشریه از مخاطبان دریافت نمی شود.

ج) پذیرش آگهی در نشریه
نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ وابسته به دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) هیچ گونه آگهی در وب سایت و مقالات مجله را نمی پذیرد و درج نمی کند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2- تضاد منافع(Conflict of Interest): 

 در جریان انتشار مقالات علمی تعارض در منافع به این معنی است که نویسنده یا نویسندگان، داوران و یا حتی سردبیر مجله دارای ارتباطات شخصی و یا اقتصادی می‌باشند که ممکن است به طور ناعادلانه‌ای بر تصمیم‌گیری آن‌ها در جهت چاپ یک مقاله تأثیرگذار باشد. تضاد منافع هنگامی وجود دارد که قضاوت حرفه ای در رابطه با منافع اولیه (اعتبار پژوهش) تحت تاثیر منافعی ثانویه قرار گیرد. هیچ چیز غیر اخلاقی در مورد منافع متقابل وجود ندارد اما باید به روشنی بیان گردد. تمام نویسندگان باید تمامی تضاد منافع را در نامه همراه خود و در بخش "تضاد منافع" در هنگام ارسال اعلام کنند. هنگامی که نویسندگان هیچ گونه تضاد منافعی ندارند، باید به این صورت بیان شود:

"نویسنده یا نویسندگان اعلام می دارند که هیچ تضاد منافع مرتبط با نگارش و یا انتشار این مقاله ندارند."

سیاست پژوهشنامه خراسان بزرگ این است که نباید هیچ یک از ارکان نشریه رابطه ی مالی با  نویسندگان داشته باشند.
بیان همه تضاد منافع، برای گزارش شفاف از پژوهش لازم است. عدم اعلام تضاد منافع می تواند منجر به رد فوری یک مقاله شود. اگر تضاد منافع اعلام نشده ای پس از انتشار مشخص گردد. 
مصادیق تضاد منافع:

  1. یکی از نویسندگان، در همان نهاد یا سازمانی عضویت و فعالیت داشته باشد که سردبیر یا داور به عنوان عضو فعالیت دارند؛
  2. نام تمامی مؤسسات و سازمان‌هایی را که برای نوشتن مقاله از آن‌ها بهره گرفته‌ و عواید مقاله به آن‌ها هم نیز منسوب می‌شود قید نشده باشد.
  3. یکی از نویسندگان عضو کمیته پایان ­نامه، سردبیر یا داور باشند یا برعکس؛  
  4. یکی از نویسندگان و سردبیر یا داور، در حال حاضر جزء نویسندگان همکار در مقاله دیگر هستند یا طی دو سال گذشته، نویسنده همکار یک مقاله بوده‌اند.
  5. داورو یا نویسنده در مالکیت یا اقدام برای اختراع ثبت شده مربوط به محتوای مقاله مورد نظر سهیم باشند.
  6. داور بصورت اتفاقی مقاله مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را داوری کند که خود استاد راهنما و یا مشاور آن پایان نامه بوده باشد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3- سیاست دسترسی  (Copyrith Statements)

در حالی که نویسندگان کلیه حقوق چاپ و نشر را بدون هیچ گونه محدودیتی حفظ می کنند، حقوق اولین انتشار را به مجله اعطا می کنند. همه مقاله ها در پژوهشنامه خراسان بزرگ  تحت مجوز CC BY Creative Commons Attribution 4.0 International منتشر می شوند. نویسندگان می توانند با استناد به نسخه منتشر شده در پژوهشنامه خراسان بزرگ از مقاله های خود در فعالیت های تحقیقاتی، وب‌سایت‌ شخصی، وب‌سایت‌ مؤسسه‌ یا ...  استفاده نمایند. نویسنده (نویسندگان) حق دارند تا نسخه‌های اولیه پذیرش شده را با استناد به انتشار در پژوهشنامه خراسان بزرگ، منتشر کنند و یا با همکاران خود در موقعیت‌های حرفه‌ای و شغلی به اشتراک بگذارند.

Creative Commons License

Journal of Great Khorasan © 2009 by Imam Reza International university is licensed under Attribution 4.0 International 

 

4- سیاست آرشیو و نگهداری مقالات:

فصلنامه پژوهش‌نامه خراسان بزرگ، نگرانی‌های نویسندگان، خوانندگان، کتابداران و سایرین را در خصوص نیاز به حفظ و دسترسی طولانی مدت به تحقیقات علمی را، در حالی که دنیای انتشارات در حال دیجیتالی شدن است، را درک می‌کند. خط مشی ما مستقیماً و صادقانه به مساله بایگانی یعنی نگهداری طولانی مدت به همراه دسترسی می‌پردازد.

فصلنامه پژوهش‌نامه خراسان بزرگ،، متعهد به بایگانی، یعنی حفظ طولانی مدت و ایجاد امکان دسترسی به اطلاعات تحقیقاتی علمی منتشر شده به صورت الکترونیک در فصلنامه پژوهش‌نامه خراسان بزرگ، است. این خط مشی میزان تعهد بایگانی مجله و رویه‌های مربوطه برای انجام این تعهد را مشخص می‌کند.

 فصلنامه پژوهش‌نامه خراسان بزرگ،، به عنوان یک آرشیو برای تمام اطلاعات الکترونیکی منتشر شده توسط این مجله عمل خواهد کرد. محتوای آرشیو شامل تمامی نسخه‌های این مجله با قابلیت دسترسی آنلاین و انتشار مطالب تکمیلی مربوطه خواهد بود. محتوای اصلی اطلاعات هیچ‌گاه تغییر نخواهد کرد اما ممکن است به دلیل رخ دادن اشتباهات و نیاز به اصلاح محتوا، ارجاعات و سایر موارد که پس از انتشار اصلی دستخوش تغییر می‌شوند، به صورت حاشیه‌نویسی یا افزودن اطلاعات تکمیلی، تکمیل و اصلاح شوند.

برای بهره‌برداری کارآمد و ایمن از سرویس آنلاین، فصلنامه پژوهش‌نامه خراسان بزرگ، متعهد می‌شود که نسخه‌های کپی به منظور حفظ اطلاعات و امنیت از آرشیو الکترونیک نشریه‌ها تهیه کند. این کپی ها برای امکان تحویل سریع محتوا به خوانندگان استفاده می‌شود در حالی که کپی های امنیتی به عنوان نسخه بک‌آپ نگهداری می‌شود. فصلنامه پژوهشنامه خراسان بزرگ متعهد به تجدید دوره‌ای این تکثیرات است. حداقل یک کپی امنیتی در مکانی جدا و دور از دفتر تحریریه فصلنامه پژوهش نامه خراسان بزرگ، در مشهد، ایران نگهداری می‌شود. همچنین یک کپی در Archive بارگذاری می شود