درباره نشریه

درباره پژوهشنامه خراسان بزرگ

1) معرفی نشریه

فصلنامه علمی «پژوهشنامه خراسان بزرگ» وابسته به دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) است و با حمایت علمی مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی این دانشگاه منتشر می شود. این نشریه با بیش از 10 سال سابقه نشر، تنها مجله معتبر علمی در ایران با تمرکز بر مطالعات و پژوهش‌های حوزه تمدنی خراسان بزرگ محسوب می‌شود که در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) نمایه شده و نیز موفق به احراز درجه علمی (ب) از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. این فصلنامه با رویکردی بین‌المللی و با محوریت زبان فارسی بر حوزه‌های تمدنی خراسان بزرگ به‌ویژه پژوهشها در خصوص «جغرافیای سیاسی، تحولات مرزها و مباحث ژئوپلتیک گذشته، حال و آینده در گستره قلمرو خراسان بزرگ»؛ «مباحث مرتبط با تاریخ، تمدن و فرهنگ محدوده خراسان بزرگ»،  «تحقیقات هنر و معماری محدوده تاریخی خراسان بزرگ با تأکید بر هنر و معماری اسلامی خراسان بزرگ»، «مطالعات شهرشناسی و شهرسازی خراسان بزرگ در ادوار تاریخی گذشته، معاصر و آینده در این قلمرو تاریخی» تمرکز یافته است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) سیاستهای کلی نشریه

1-2- سیاست های مالی

الف) منابع درآمدی نشریه
کلیه هزینه‌های انتشار نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ توسط دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و بخشی نیز توسط نویسندگان تأمین می‌شود و نشریه، هیچ منبع درآمدی و مالی دیگری ندارد.

ب) هزینه های پردازش و انتشار مقالات
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) بخش مهم هزینه‌های انتشار نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ را تامین می کند. با این وجود ضروری است  نویسندگان ایرانی در هنگام بارگذاری مقالات خود برای بررسی، نسبت به پرداخت 500.000 ریال جهت پردازش اولیه و مبلغ 30.000.000 ریال (سیصد هزارتومان) جهت داوری و آماده سازی برای انتشار مقالات به شماره حساب 0207324057006 نزد بانک ملی ایران به نام دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) (شماره کارت 6037997599361814) با شناسه واریز 191066 اقدام نمایند. 

شایان ذکر است بنا به مصوبه شورای پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، هزینه پردازش و انتشار مقالات در پژوهشنامه خراسان بزرگ برای نویسندگان غیر ایرانی کاملا رایگان است.

ج) اشتراک نشریه
نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) به صورت یک مجله الکترونیکی با دسترسی آزاد منتشر می شود، بنابراین هیچ گونه وجهی جهت اشتراک نشریه از مخاطبان دریافت نمی شود.

د) پذیرش آگهی در نشریه
نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ وابسته به دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) هیچ گونه آگهی در وب سایت و مقالات مجله را نمی پذیرد و درج نمی کند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-2- تضاد منافع(Conflict of Interest): 

 در جریان انتشار مقالات علمی تعارض در منافع به این معنی است که نویسنده یا نویسندگان، داوران و یا حتی سردبیر مجله دارای ارتباطات شخصی و یا اقتصادی می‌باشند که ممکن است به طور ناعادلانه‌ای بر تصمیم‌گیری آن‌ها در جهت چاپ یک مقاله تأثیرگذار باشد. تضاد منافع هنگامی وجود دارد که قضاوت حرفه ای در رابطه با منافع اولیه (اعتبار پژوهش) تحت تاثیر منافعی ثانویه قرار گیرد. هیچ چیز غیر اخلاقی در مورد منافع متقابل وجود ندارد اما باید به روشنی بیان گردد. تمام نویسندگان باید تمامی تضاد منافع را در نامه همراه خود و در بخش "تضاد منافع" در هنگام ارسال اعلام کنند. هنگامی که نویسندگان هیچ گونه تضاد منافعی ندارند، باید به این صورت بیان شود:

"نویسنده یا نویسندگان اعلام می دارند که هیچ تضاد منافع مرتبط با نگارش و یا انتشار این مقاله ندارند."

سیاست پژوهشنامه خراسان بزرگ این است که نباید هیچ یک از ارکان نشریه رابطه ی مالی با  نویسندگان داشته باشند.
بیان همه تضاد منافع، برای گزارش شفاف از پژوهش لازم است. عدم اعلام تضاد منافع می تواند منجر به رد فوری یک مقاله شود. اگر تضاد منافع اعلام نشده ای پس از انتشار مشخص گردد. 
مصادیق تضاد منافع:

  1. یکی از نویسندگان، در همان نهاد یا سازمانی عضویت و فعالیت داشته باشد که سردبیر یا داور به عنوان عضو فعالیت دارند؛
  2. نام تمامی مؤسسات و سازمان‌هایی را که برای نوشتن مقاله از آن‌ها بهره گرفته‌ و عواید مقاله به آن‌ها هم نیز منسوب می‌شود قید نشده باشد.
  3. یکی از نویسندگان عضو کمیته پایان ­نامه، سردبیر یا داور باشند یا برعکس؛  
  4. یکی از نویسندگان و سردبیر یا داور، در حال حاضر جزء نویسندگان همکار در مقاله دیگر هستند یا طی دو سال گذشته، نویسنده همکار یک مقاله بوده‌اند.
  5. داورو یا نویسنده در مالکیت یا اقدام برای اختراع ثبت شده مربوط به محتوای مقاله مورد نظر سهیم باشند.
  6. داور بصورت اتفاقی مقاله مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را داوری کند که خود استاد راهنما و یا مشاور آن پایان نامه بوده باشد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3-2- سیاست دسترسی آزاد (Open Access)

پژوهشنامه خراسان بزرگ، به عنوان ناشر و ویراستار همیشه مایل به انتشار اصلاحات، شفاف سازی، بازپس گیری و در صورت لزوم عذرخواهی، است.

کلیه مقالات پژوهشی منتشر شده در نشریه علمی ژپوهشنامه خراسان بزرگ دارای دسترسی آزاد هستند. بلافاصله پس از انتشار به صورت رایگان برای خواندن، دانلود و به اشتراک گذاری، بر روی سایت نشریه در دسترس است. مقالات تحت شرایط مجوز Creative Commons Attribution 4.0 (CC) منتشر می شوند که اجازه استفاده، توزیع و تکثیر در هر رسانه را می دهد، مشروط بر اینکه ارجاع اثر اصلی به درستی ذکر شده باشد. تمام دست نوشته های ارسالی از طریق یک نرم افزار قابل اعتماد به نام همانند جو از نظر شباهت بررسی می شوند تا از اصالت آن اطمینان حاصل شود و سپس توسط داوران بین‌المللی به دقت مورد بررسی قرار می گیرند. تحت این مجوز، نویسندگان کلیه حقوق مادی و معنوی مقاله‌شان با دسترسی آزاد را با هدف: الف) به حداکثر رساندن تاثیر پژوهش؛ ب) افزایش نمایه‌سازی، ج) قدرت بازیابی مقاله‌ها؛ د) حذف نیاز به مجوز برای استناد محتوا و ایجاد سهولت برای نویسندگان در استناددهی؛ به صورت دائمی به نشریه علمی خراسان بزرگ را واگذار می‌کنند و نسبت به آن هیچ‌گونه ادعائی ندارند (لازم به ذکر است که هر نویسنده می‌تواند با ذکر ماخذ، مقاله خود را کپی و ارائه کند).

  1. نویسنده(گان) و دارنده(گان) حق نسخه‌برداری به همه کاربران دارای دسترسی آزاد، رایگان، غیرقابل فسخ، جهانی و مجوز کپی، استفاده، انتشار، انتقال و نمایش اثر به صورت عمومی و ساختن آن را اعطا می کنند.
  2. نسخه کامل اثر و کلیه مطالب تکمیلی، از جمله یک کپی از مجوز همانطور که در بالا نیز ذکر شد، در قالب استاندارد الکترونیکی مناسب بلافاصله پس از انتشار اولیه در سایت مجله و در پایگاه های نمایه شده مجله به عنوان آرشیو، قابل دسترس می باشد.
  3. فرم کپی‌رایت پس از پذیرفته شدن مقاله برای چاپ در مجله، برای نویسنده مسئول ارسال خواهد شد که می‌بایست بدون تأخیر به مجله بازگردانده شود. نویسنده مسئول لازم است فرم موافقتنامه حق چاپ و کپی‌رایت را قبل از انتشار مقاله امضا کند.

این خط‌ مشی راه‌هایی که نویسندگان نشریه خراسان بزرگ می‌توانند نسخه‌های کار خود را در صفحات وب خود، صفحات وب شرکت‌ها و مخازن موضوعات مختلف دیگر بایگانی کنند، مشخص می نماید. از آنجایی که پژوهشنامه خراسان بزرگ یک نشریه با دسترسی آزاد است و مقالات بلافاصله طبق شرایط Creative Common  خاص نویسندگان، در دسترس قرار می گیرد. اگر نویسنده‌ای مقاله‌ای را تحت مجوز دسترسی آزاد منتشر کرده باشد نشریه، نویسنده  را تشویق می‌کند تا نسخه ثبت شده را در هنگام انتشار به‌جای نسخه‌های خطی پذیرفته شده، به اشتراک گذارد. نویسندگان می‌توانند از اطلاعات چکیده و استناد (مانند عنوان، نام نویسنده، تاریخ انتشار) مقاله خود در هر مکانی و در هر زمان از جمله رسانه‌های اجتماعی مجدداً استفاده کنند، مشروط بر اینکه در صورت امکان، پیوندی به مقاله اضافه شود. همچنین شناسه دیجیتالی (DOI) مختص هر مقاله در سایت پژوهشنامه خراسان بزرگ قابل مشاهده است. نسخه پذیرفته شده ممکن است در وب سایت شخصی نویسنده و یا پایگاه های آنلاین یا آرشیو شرکت/موسسه نویسنده قرار گیرد.

Creative Commons License

Journal of Great Khorasan by Imam Reza International University is licensed under a CreativeCommons Attribution 4.0 International LicenseBased on a work at https://imamreza.ac.ir